Szamba betonowe TOP informacji dla osób zainteresowanych

Szamba betonowe

Jeżeli dom wybudowany jest tam, gdzie brakuje kanalizacji, jednym ze sposobów zagospodarowania odpadów może być nabycie szamba, czyli szczelnego zasobnika na ścieki. Jego nabycie i podpięcie to inwestycyjnie tańsze rozwiązanie niż budowa przydomowej oczyszczalni, a koszty inwestycji są podobne do wykonania przyłącza kanalizacyjnego. Największą część kosztów budowy i podłączenia się do szamba stanowi kupno szczelnego zbiornika na ścieki. Jest on wykonany z żelbetu lub tworzyw sztucznych. Masa zbiornika powinna być dobrana do liczby użytkowników i ilości produkowanych ścieków. Na ogół przyjmuje się, że jedna osoba produkuje ich ok. 150 l na dobę. Szamba betonowe okazują się rozwiązaniem komfortowym, jeśli w bliskiej przyszłości będzie można podłączyć się do kanalizacji miejskiej. Nie rzadko jest to również jedyne rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy:

  •  fekaliów jest za mało, żeby kształtowanie swojej oczyszczalni się opłacała;
  •  powierzchnia działki jest zbyt mała, aby umieścić na niej oczyszczalnię z drenażem rozsączającym lub w pobliżu nie ma odbiornika czyszczonych ścieków;
  •  poziom wód gruntowych jest zawyżony, aby można było oczyszczone w oczyszczalni ścieki rozsączyć do gruntu, a inne rozwiązania są nie tanie w inwestycji.

WAŻNE

szamba betonowePamiętajmy! Montując zbiornik, trzeba dostosować minimalne odległości od granicy działki, domostwa i ujęcia wody. Powinno ono znajdować się w odległości:

  •  2 m od drogi i granicy sąsiedniej nieruchomości;
  •  5 m od okien i drzwi gospodarstwa domowego;
  •  15 m od studni.

Wybierając miejsce montażu szamba, pożądane byłoby też zwrócić uwagę na to, aby można było bez trudu do niego podjechać wozem asenizacyjnym. To przepisy prawne mówią o tym, na jakie zbiorniki na nieczystości należy się decydować. Po pierwsze muszą być bezodpływowe, a po drugie posiadać certyfikaty Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Wymagania te spełniają szamba betonowe i plastikowe. Jakkolwiek po dogłębnym zbadaniu ich cech dowiemy się, że lepsze rozwiązanie to jednak Szambo betonowe. Szamba betonowe same z siebie są lepszym rozwiązaniem. Są szczelne i odporne na warunki zewnętrzne.

Zapisz