Szamba betonowe i ich konkurencja

Sprawdzamy zbiorniki na ścieki komunalne

W bieżącej chwili społeczeństwo decyduje się się na poszukanie swojego miejsca poza miastem. Rzesza ludzi ucieka z miasta na wieś. Budowa domu dostosowanego do naszych potrzeb jest związana z kilkunastoma różnorodnymi fazami. Działki pod miejskie są aktualnie rozkupowane. Powinno się wiedzieć, że większość sołectw nie oferuje przyłącza do kanalizacji. Dokładnie dlatego ogół osób budujących dom musi wybrać odpowiedni zbiornik na ścieki komunalne. Dzisiaj na rynku występuje kilka dróg rozwiązania tego problemu. Szamba betonowe, zbiorniki z tworzywa sztucznego oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków są najczęściej wybieranymi zbiornikami na ścieki.

Wybór najlepszego zbiornika jest trudny. Czytany właśnie przez Państwa artykuł ma za zadanie ukazanie najważniejszych plusów i minusów najczęściej stosowanych zbiorników na ścieki komunalne.

Plastikowe szamba

Tworzone są niejednokrotnie z wytrzymałych poliestrów i włókno szklane uzbraja produkty. Właśnie te materiały są odpowiedzialne za szczelność zbiornika. Dlatego, że te szamba są szczelne są uważane za ekologiczne. Szamba z tworzywa sztucznego nie narażają środowiska na neatywne skutki zanieczyszczenia gleby. Plusem tych zbiorników jest ekologiczność. Zbiorniki z tworzywa sztucznego charakteryzuje bardzo niska waga. Ułatwia to transport i montaż. Powoduje to też brak możliwości zainstalowania zbiornika na niektórych typach podłoża.

Zbiorniki plastikowe nie dają możliwości zainstalowania się na działkach z wysokim stanem wód gruntowych. Niewątpliwą wadą tego rozwiązania jest ich niski współczynnik na obciążenia. Szamb plastikowych nie należy montować pod podjazdem dla aut. Pod wpływem naporu wód gruntowych te zbiorniki zostają wypchnięte na powierzchnie co powoduje znaczne osłabienie ich wytrzymałości. Osoby zainteresowane zakupem tych zbiorników muszą być przyotowane na koszt rzędu od 1 700 zł za 2 000 L do nawet 7 000 zł za 12 000 L.

Szamba betonowe

Szamba betonowe są obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem problemu ze ściekami. Żelbeton klasy B-25 jest najczęściej stosowany przy wyrabianiu tych zbiorników. Producenci szamb betonowych zabiegają o to aby ich produkty były najlepsze. Używanym rozwiązaniem jest jest domieszanie do żelbetonu specjalistycznej chemii budowlanej, ma za zadanie związać pory betonu, co ma uczynić je uszczelnić. Ponadto na szamba betonowe nakłada się kilka warstw izolacyjnych. Z tej przyczyny szamba betonowe są 100 %  szczelne, co powoduje że są przyjazne dla środowiska.

Szamba betonowe w odróżnieniu od szamb plastikowych charakteryzują się ogromnym ciężarem. Właśnie z tego powoduj są one używane w każdym typie terenu. Właśnie z powodu swojej masy osadzają się bardzo dobrze w gruncie daje to pewność, że zbiornik nie przesunie się. Warto wspomnieć, że szamba betonowe można instalować pod podjazdem. Szamba betonowe są najbardziej wytrzymałymi zbiornikami na ścieki. Koniecznie należy wspomnieć, że te zbiorniki nie kruszą się ani nie pękają. Jak zainwestuje się taki zbiornik od rzetelnego producenta można mieć gwarancję bezproblemowego używania przez dekady. Ceny wahają się od 900 zł za zbiornik o pojemności 4 000 L do 4 000 zł za pojemność 20 000 L.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków wynaleziono w trosce o dobro środowiska. W tej branży jest to nowość. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii oczyszcza ona ścieki komunalne, co daje możliwość wykorzystania uzyskanej wody na różne sposoby. Ta woda umożliwia podlewanie roślin w ogrodzie, z pewnością zmniejszy to opłaty za wodę. Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają też wady. Przydomowe oczyszczalnie ścieków narzucają stosowanie w domu tylko deikatnej ekologicznej chemii gospodarczej. Należy tak robić, żeby nie zabić żywych bakterii wewnątrz zbiornika. Jak nie będzie wykorzystywana taka delikatna chemia może nawet dojść do zniszczenia flory bakteryjnej. Konieczna jest wtedy wymiana zbiornika na nowy. Ceny wahają się od 6 000 zł do nawet 20 000 zł.