Wykorzystanie wody deszczowej

Przeciętna rodzina składająca się z czterech osób zużywa rocznie blisko 200 m³ wody pitnej, której cena nieustannie pnie się ku górze. Niema połowę owej ilości możemy zastąpić, wodą deszczową pochodzącą z dachu budynku. Taką wodę musimy w czymś przechowywać, często w tym celu wykorzystuje się szamba betonowe.

 

Zbiorniki takie jak szamba betonowe dostępne są w różnych pojemnościach i każdy może dobrać sobie wielkość do swoich potrzeb. Są one trwałe i szczelne. Przechowywana w szambie betonowym woda nie wchodzi w reakcje ze zbiornikiem i możemy ją bezpiecznie wykorzystać do potrzebnych celów.

 

Woda deszczowa jest nieskazitelnie czysta toteż możemy wykorzystać ją na wiele sposobów.  Z powodzeniem możemy zastosować ją do spłukiwania toalet, do podlewania ogrodu a nawet do prania. Korzystanie z wody deszczowej niesie ze sobą wiele korzyści ekologicznych, gdy deszczówka pozostanie w miejscu opadu zapobiegając tym samym powodziom czy obniżeniu poziomu wód gruntowych.

 

szamba betonoweWykorzystanie deszczówki w domu

 

Aby w pełni gospodarować wodą deszczową w domu, niezbędne jest wykonanie dodatkowej instalacji rozprowadzającej deszczówkę. Istotne jest także zastosowanie hydrofora, który  pobierając wodę ze zbiornika będzie zasilał całą instalację. Woda deszczowa może być wykorzystywana spłukania WC, gdzie nie jest potrzebna woda o jakości wodociągowej. Dodatkową zaletą, poza  oszczędnością wody, jest fakt, iż woda deszczowa nie posiada związków wapnia występujących w postaci znanego nam kamienia, który niekorzystnie wpływa na elementy znajdujące się we wnętrzu pralki.  Brak wapnia w deszczówce idealnie sprawdzi się podczas prania. W miękkiej wodzie lepiej rozpuszczają się środki piorące, co przyczynia się do mniejszej ilości ich użycia podczas prania.

 

Woda deszczowa do ogrodu

 

Do podlewania roślin wodą deszczową wystarczy prosty układ zasilająco-pompowy i węże ogrodowe.  Posiadająca niskie pH deszczówka idealnie sprawdzi się do podlewania różnego rodzaju roślin ogrodowych, a bogactwo substancji odżywczych sprzyjająco wpłynie na ich rozwój. Woda deszczowa nie będzie również zostawić białego osadu wokół roślin, który pojawia się w przypadku wykorzystania wody z kranu. Atutem deszczówki jest temperatura, której wartość jest bliska temperaturze otoczenia.

 

Zapisz